You are here

Back one level

Annual General Change of Officers 2018

14 Sep | 2017

I am pleased to announce that the Territorial Commander has approved the following appointments which will take effect on Thursday 11 January 2018.

 

INTERNATIONAL APPOINTMENTS

 

JAPAN TERRITORY

Major Brenda Luscombe                             Assistant Territorial Secretary for Programme
Major Nigel Luscombe                                 Assistant Territorial Secretary for Business Administration

 

TERRITORIAL HEADQUARTERS

 

THQ – PERSONNEL SECTION

Major Joanne Jellyman                                Territorial Secretary for Retired Officers
Major Wayne Jellyman                                Territorial Secretary for Retired Officers

 

THQ – PROGRAMME SECTION

TERRITORIAL OVERSEAS DEVELOPMENT

Major Deborah Clark                                    Territorial Child Sponsorship Secretary
                                                                  (Continuing appointment as Territorial Overseas Development Officer)

 

THQ – BUSINESS ADMINISTRATION SECTION

Major Allan Clark                                         Assistant Secretary for Business Administration

 

BOOK PRODUCTION

Major Sharlene Davis                                   Book Production Manager
                                                                 (Continuing appointment as Assistant Officer, Communications)

 

NORTHERN DIVISION

Major Anne Lewis                                          Corps Officers, Auckland City Corps
Major Peter Lewis

Major Anne Lewis                                          Director, Auckland City Early Childhood Education Centre

Lieutenant Faye Molen                                 Corps Planting Officers, Clendon Corps Plant
Lieutenant Stephen Molen

Major Bruce Tremain                                    Corps Officers, Glenfield Corps
Major Marilyn Tremain

Major Bruce Tremain                                    Directors, Glenfield Community Ministries –
Major Marilyn Tremain                                 North Shore Service Hub

Lieutenant Janet Green                                 Assistant Officer, New Lynn Corps

 

MIDLAND DIVISION

Captain Brenton Millar                                  Corps Officers, Napier Corps
Captain Samantha Millar

Captain Brenton Millar                                  Directors, Napier Community Ministries
Captain Samantha Millar

Lieutenant Christine Foreman                     Corps Officers, New Plymouth Corps
Lieutenant Karl Foreman

Lieutenant Christine Foreman                     Directors, New Plymouth Community Ministries
Lieutenant Karl Foreman

Major Denise Crump                                      Corps Officers, Taupo Corps
Major Stephen Crump

Major Denise Crump                                      Directors, Taupo Community Ministries
Major Stephen Crump

Major Carole Scott                                         Corps Officers, Tokoroa Corps
Major Stephen Scott

Major Stephen Scott                                      Director, Tokoroa Community Ministries

 

CENTRAL DIVISION

Major Christina Tyson                                    Divisional Secretary for Programme

Major Stephanie Herring                               Assistant Divisional Secretary for Programme

Major Christina Tyson                                    Divisional Candidates Secretary

Major Paul Herring                                         Wellington Inner City Project Officer, DHQ

Lieutenant Fiona Stuart                                 Corps Officers, Feilding Corps
Lieutenant Rance Stuart

Major David Noakes                                       Corps Officers, Hutt City Corps
Major Vyvyenne Noakes

Major Vyvyenne Noakes                                Director, Hutt City Community Ministries

Captain Nicola Dutton                                    Corps Officers, Porirua Corps
Captain Steven Dutton

Major Helen Knowles                                      Community and Centre Chaplain, Wellington South Hub

                                                                            Foxton Corps to be advised

 

SOUTHERN DIVISION

Major Kenneth Smith                                    Divisional Secretary for Programme

Major Denise Smith                                      Assistant Divisional Secretary for Programme

Major Wendy Andrews                                  Divisional Secretary for Personnel

Major Beverley Baxter                                   Assistant Divisional Secretary for Personnel

Major Alison Moody                                      Divisional Candidates Secretary
                                                                   (Continuing appointment as Divisional Youth Secretary)

Major Gavin Baxter                                        Divisional Secretary for Business Administration

Major June Allwright                                      Corps Officers, Ashburton Corps
Major Michael Allwright

Lieutenant Colonel Gordon Daly                 Corps Officers, Christchurch City Corps
Lieutenant Colonel Susan Daly

Lieutenant Colonel Gordon Daly                 Directors, Christchurch City Community Ministries
Lieutenant Colonel Susan Daly

Major Graham Medland                                Corps Officers, Linwood Corps
Major Lynne Medland

Major Graham Medland                                Directors, Linwood Community Ministries
Major Lynne Medland

Captain Jocelyn Smith                                   Corps Officers, Sydenham Corps
Captain Paul Smith

Captain Jocelyn Smith                                   Director, Sydenham Community Ministries

Captain Paul Smith                                        Mission Support Centre Coordinator, DHQ

                                                                          Gore Corps to be advised

 

FIJI DIVISION

Captain Limaina Turaga                                Divisional Secretary for Women’s Ministries

Lieutenant Ruci Napolioni                            Assistant Divisional Youth Secretary

Captain Amelia Naviko                                 Corps Officers, Labasa Corps
Captain Jeremaia Naviko

Captain Amelia Naviko                                 Chaplain, Labasa Family Care Centre

Captain Laineta Ramere                               Corps Officers, Lomaivuna Corps
Captain Viliame Ramere

Captain Lasarusa Turaga                              Corps Officers, Raiwai Corps
Captain Limaina Turaga

Captain Lasarusa Turaga                              Young Offenders Programme, Raiwai

Captain Sevanaia Wawa                               Corps Officers, Savusavu Corps
Captain Vakatoto Wawa

Lieutenant Ruci Napolioni                             Assistant Officer, Suva Central Corps,
                                                                           with responsibility for Navua Outpost

Lieutenant Seru Napolioni                            Assisting Officer, Navua Outpost
                                                                  (Continuing appointment as Divisional Youth Secretary)

Lieutenant Ruci Napolioni                             Court and Diversion Officer (Women), Suva Court and Prison

 

SAMOA

Captain Miriama Simanu                              Officer, Planting Team

 

ADDICTIONS, SUPPORTIVE ACCOMMODATION AND REINTEGRATION SERVICES

Captain Rebecca Gane                                 ASARS Service Development Officer, National Office Auckland

Major Russell Malcolm                                 National Quality Consultant, National Office Auckland

Captain Dale McFarlane                               Mission Director, Bridge Auckland

 

SALVATION ARMY SOCIAL HOUSING

Major Michael Allwright                                Referral Officer, Ashburton

Lieutenant Karl Foreman                              Referral Officer, Bell Block / New Plymouth

 

OFFICERS AWAITING APPOINTMENTS

Major Michelle Collins
Major Milton Collins

Major Clive Nicolson
Major Lesley Nicolson

 

OFFICERS CONCLUDING APPOINTMENTS IN RETIREMENT AT GENERAL CHANGE

Major David Bennett

Major Glenys Heese
Major Terry Heese

 

OFFICERS RETIRING IN JANUARY 2018

Major Ruth Froggatt

Major Colin Mason

 

We pray that God will bless and prepare these officers in the days ahead.

> Download the Annual General Change 2018 Bulletin (PDF, 291KB)

Read the Commissioning of Cadets 2017 Bulletin

Read the Reserved Appointments 2018 - Fiji Bulletin

 

Willis Howell

Colonel

CHIEF SECRETARY