You are here

Annual General Change 2019

weathervane
Posted September 13, 2018

I am pleased to announce that the Territorial Commander has approved the following appointments which will take effect on Thursday 10 January 2019.

TERRITORIAL EXCHANGE APPOINTMENTS

SOUTH AUSTRALIA/NORTHERN TERRITORY DIVISION

Captain Sarah Healey - Corps Officers, Adelaide Congress Hall
Captain Shane Healey

TERRITORIAL HEADQUARTERS

THQ – PERSONNEL SECTION

Major Glenys Fairhurst - Secretary for Officer Resources

Major Glenys Fairhurst  - Territorial Silver Star Secretary

 

THQ – PROGRAMME SECTION

Captain Gerald Walker - Assistant Territorial Secretary for Programme

Lieutenant Janet Green - Territorial Planned Giving Secretary

Captain Mathew Badger - Director, Blue Mountain Adventure Centre  (Continuing appointment as Territorial Youth Secretary)

Captain Shaun Baker - Chaplain, Blue Mountain Adventure Centre  (Continuing appointment as Corps Officer, Cambridge Corps)

Captain Julie Badger - Assistant Writer, Communications

 

NORTHERN DIVISION

Lieutenant Naomi Holt - Divisional Youth Secretary
Lieutenant Nathan Holt - Divisional Youth Secretary

Lieutenant Naomi Holt - Divisional Spiritual Life and Prayer Ministries Officer
Lieutenant Nathan Holt - Divisional Coordinator for Emergency Services

Captain Karl Saunders - Corps Officer, New Lynn Corps

Major Heather Kopu - Corps Officers, Otahuhu Corps (Appointment in Retirement)
Major Thomas Kopu

 

MIDLAND DIVISION

Captain Missy Ditchburn - Divisional Children’s Secretary

Captain Missy Ditchburn - Assistant Divisional Candidates Secretary

Lieutenant Jordan Westrupp - Divisional Youth Secretary

Major Janette Waugh - Corps Officers, Gisborne Corps
Captain Kevin Waugh

Major Janette Waugh - Community Ministries Officers, Gisborne Community Ministries
Captain Kevin Waugh

Captain Kevin Waugh - Chaplain, Gisborne Centre, Education and Employment

Captain Elizabeth Campkin - Corps Officers, Hastings Corps
Captain Stephen Campkin

Captain Elizabeth Campkin - Directors, Hastings Community Ministries
Captain Stephen Campkin

Captain Corryn Vemoa - Corps Officers, Tauranga Corps
Lieutenant Francis Vemoa

Captain Corryn Vemoa - Directors, Tauranga Community Ministries
Lieutenant Francis Vemoa                                   

 

CENTRAL DIVISION

Major Pamela Waugh - Divisional Secretary for Community Ministries

Major Afolau Toluono - Corps Officer, Dannevirke Corps

Major Glenda Bezzant - Corps Officers, Kapiti Corps and Coast Development
Major Ivan Bezzant

Major Glenda Bezzant - Directors, Kapiti Coast Community Ministries
Major Ivan Bezzant

Captain Debbie Wilson - Corps Officer, Kilbirnie Corps

Major Julie Cope - Corps Officers, Upper Hutt Corps
Major Robert Cope

Major Julie Cope - Directors, Upper Hutt Community Ministries
Major Robert Cope

Envoy Marilyn McRae - Team Leaders, Wairarapa Region
Envoy Peter McRae

Envoy Peter McRae - Chaplain, Carterton Centre, Education and Employment

Major Paul Jarvis - Corps Officers, Whanganui City Corps
Major Susan Jarvis

Captain Annette Bray - Corps Officers, Wellington City Corps
Captain Perry Bray

 

SOUTHERN DIVISION

Major Christine Ivers - Divisional Secretary for Personnel (Continuing appointment as Divisional Director of Women’s Ministries)

Major Beverley Baxter - Divisional Assistant with Responsibility for Personnel Administration, Silver Star and Missionary Fellowship  (Continuing appointment as Divisional Secretary for Retired Officers)

Major Wendy Andrews - Divisional Secretary for Community Ministries

Captain Lindsay Andrews - Court Officer Christchurch  (Continuing appointment as Divisional Emergency Services Coordinator)

Captain Logan Bathurst - Corps Officers, Alexandra Corps
Captain Suzanne Bathurst

Captain Christina McEwen - Corps Officers, Dunedin City Corps
Captain David McEwen

Captain Christina McEwen - Directors, Dunedin City Community Ministries
Captain David McEwen

Captain Christina McEwen - Chaplain, Dunedin Centre, Education and Employment

Captain Murray McIntosh - Corps Officers, Gore Corps
Captain Suman McIntosh                                    

Major Gill Waugh - Director, Hornby Community Ministries

Lieutenant Gavin Rivett - Corps Officers, Invercargill Corps
Lieutenant Veronica Rivett

Lieutenant Gavin Rivett - Directors, Invercargill Community Ministries
Lieutenant Veronica Rivett

Captain Phillipa van Abs - Corps Officers, Mosgiel Corps
Captain Robert van Abs

Lieutenant Andrew Green - Corps Officers, Oamaru Corps
Lieutenant Sarah Green

Lieutenant Grant Pitcher - Corps Officers, Westport Corps
Lieutenant Lynda Pitcher

 

FIJI DIVISION

Lieutenant Ruci Napolioni - Divisional Children’s Secretary (Continuing appointment as Court & Corrections Officer/Chaplain (Women), Suva)

Major Louisa Ranamalo Raico  - Assistant Officer, Divisional Headquarters

Major Louisa Ranamalo Raico - Divisional Secretary for Women's Ministries

Lieutenant Visa Kaurasi - Corps Officer, Ba Corps

Captain Shiv Ram - Corps Officers, Lomaivuna Corps
Captain Taburerei Ram

Major Iliesa Cola - Corps Planting Officers, Nausori Corps Plant
Major Litiana Cola

Tavua Corps to be advised

 

TONGA

Lieutenant Selalina Prescott - Regional Candidates Secretary (Continuing appointment as Corps Officer, Nuku’alofa Corps)

 

ADDICTIONS, SUPPORTIVE ACCOMMODATION AND REINTEGRATION SERVICES

Major Bronwyn Aldersley - National Mission Coordinator, National Office Auckland

Major Bruce Aldersley - Assistant, Supportive Accommodation - Epsom Lodge Auckland

Captain Nicola Hargest - Assistant to the Director, Bridge Christchurch

Captain Ralph Hargest - Mission Director, Bridge Christchurch

Major Nicola Rogers - Assistant Officer, Supportive Accommodation - Addington Christchurch

 

BOOTH COLLEGE OF MISSION

SCHOOL FOR OFFICER TRAINING - UPPER HUTT

Captain Kylie Tong - Senior Training Officer

*Captain Kathie Crombie - Senior Tutor

Captain Janet Newman - Mission Training Officer

 

CENTRE FOR LEADERSHIP DEVELOPMENT - UPPER HUTT

*Captain Kathie Crombie - Project Manager Workforce Development

*Captain Kathie Crombie, an officer of Australia Territory, is on exchange to New Zealand, Fiji, Tonga and Samoa Territory, effective at General Change on 10 January 2019.

 

OFFICERS CONCLUDING APPOINTMENTS IN RETIREMENT AT GENERAL CHANGE

  • Major Edwina Herring
  • Major Darrell LePine
  • Major Campbell Roberts (OF)

 

OFFICERS RETIRING

  • Major Maika Ranamalo Raico  - 28 December 2018
  • Major Russell Sawyer - 12 January 2019
  • Major Geraldine Johnson - 17 January 2019
  • Major Lorraine LePine - 18 January 2019
  • Major Kathleen Garbett - 31 January 2019
  • Major Russell Garbett - 31 January 2019

 

We pray that God will bless and prepare these officers in the days ahead.

 

Suzanne Fincham
Colonel
CHIEF SECRETARY