You are here

Annual General Change of Officers 2016

Appointments to take place in January 2016
Posted September 10, 2015

Each January, a number of Salvation Army officers relocate to other mission appointments around the New Zealand, Fiji and Tonga Territory.

The Chief Secretary today announced these new appointments, which are effective on Thursday 14 January 2016. 

Please pray for those who are affected by these changes: the officers who will be moving and any children, along with the corps (churches) and centres that will be receiving new officer personnel. May God bless The Salvation Army's mission.

ANNUAL GENERAL CHANGE 2016

I am pleased to announce that the Territorial Commander has approved the following appointments which will take effect on Thursday 14th January 2016.  

TERRITORIAL HEADQUARTERS

THQ – OFFICE OF THE TERRITORIAL PRESIDENT OF WOMEN’S MINISTRIES

Captain Deborah Clark    Territorial Silver Star Secretary

THQ – PROGRAMME SECTION

Major Joanne Wardle    Territorial Children’s Mission Secretary (Additional Appointment)

Captain Deborah Clark    Planned Giving Officer

Major Kathleen Wray    Chaplains, Blue Mountain Adventure Centre
Major Keith Wray    

THQ – BUSINESS ADMINISTRATION SECTION

COMMUNICATIONS

Major Sharlene Davis    Assistant Officer

FINANCE DEPARTMENT

Captain Allan Clark    Finance Officer

 

NORTHERN DIVISION

Major Sheryl Jarvis                Divisional Secretary for Personnel (Additional Appointment)

Captain Julie Marshall            Divisional Youth Secretary
                                                  Divisional Candidates Secretary                     

Lieutenant Hana Seddon   
     - Hekeretari Ā Wehenga Raki Manatū Māori (Divisional Secretary for Northern Division Māori Ministry) (Full Time)
     - Divisional Missionary Fellowship Secretary (Additional Appointment)                                       
     - Divisional Silver Star Secretary (Additional Appointment)

 

Lieutenant Sarah Healey            Corps Officers, Albany Bays Corps
Lieutenant Shane Healey

Major Jeannine Serevi                 Corps Planting Officers, Manurewa Corps Plant
Captain Josevata Serevi                

Captain Rebecca Gane               Director, Community Ministries North Shore (Additional Appointment)

 

MIDLAND DIVISION

Major Robert Cope            Divisional Youth Secretary
                                             Divisional Candidates Secretary

Major Julie Cope               Divisional Children’s Secretary

Captain Robert Gardiner    Divisional Emergency Services Coordinator

Captain Karen Baker         Corps Officers, Cambridge Corps
Captain Shaun Baker        

Captain Jennifer Collings    Corps Officers, Hamilton City Corps
Captain Marcus Collings       Directors, Community Ministries Hamilton (The Nest)

Envoy Geoffry Smith           In Charge, Hawera Corps
Envoy Jillian Smith        

Major Kathleen Wray           Corps Officers, Taupo Corps
Major Keith Wray                    

Lieutenant Nicola Mellsop    Corps Officers, Whakatane Corps
Lieutenant Philip Mellsop                    

 

CENTRAL DIVISION

Major Lesley Nicolson    Divisional Candidates Secretary (Additional Appointment)

Major Bronwyn Malcolm    Divisional Youth Secretary

Captain Corryn Vemoa     Corps Officer, Kilbirnie Corps

Lieutenant Bradley Carpenter    Corps Officers, Miramar Corps
Lieutenant Fleur Carpenter                

Lieutenant Michelle Lee    Corps Officers, Palmerston North Corps
Lieutenant Stewart Lee

Lieutenant Stewart Lee    Director, Community Ministries Palmerston North

Captain Miriama Simanu    Assistant Officer, Porirua Corps

Major June Allwright         Corps Officers, Tawa Corps
Major Michael Allwright      

Petone Corps Plant:   Appointment pending. Leadership will be in partnership between Central Division and Booth College of Mission.

 

SOUTHERN DIVISION
 
Major Glenda Bezzant    Divisional Silver Star Secretary (Additional Appointment)

Major Marilyn Leque    Divisional Missionary Fellowship Secretary (Additional Appointment)

Captain Lindsay Andrews    Divisional Emergency Services Coordinator (Additional Appointment)

Lieutenant Charmaine Travis     Corps Officer, Aranui Corps
                                                   Director, Community Ministries Aranui

Major Paul Herring            Corps Officers, Christchurch City Corps
Major Stephanie Herring    Directors, Community Ministries Christchurch City

Major Beverley Price       Services to Seniors, Christchurch City Corps (Additional Appointment)

Captain Nicola Hargest    Corps Officers, Dunedin City Corps
Captain Ralph Hargest

Captain Nicola Hargest    Director, Community Ministries Dunedin

Major Glenys Fairhurst    Corps Officer, Queenstown Corps
                                           Director, Community Ministries Queenstown

Gore Corps                       Under the responsibility of Southern Division.

 

FIJI DIVISION
 
Major Uraia Dravikula    Divisional Spiritual Life Evangelist/Mentor
                                             Divisional Secretary for Men’s Ministries

Major Arone Cheer    Divisional Property Manager (Additional Appointment)

Captain Lusiana Leqanidruaivalu    Divisional Communications & Literacy Officer (Additional Appointment)

Captain Amelia Naviko    Corps Officers, Lomaivuna Corps
Captain Jeremaia Naviko

Captain Adrian Marika Serevi    Corps Officers, Nasinu Corps
Captain Phillippa Serevi

Captain Sevenaia Wawa     Corps Officers, Raiwai Corps
Captain Vakatoto Wawa    

Captain Vakatoto Wawa    Manager, Raiwai Girls Hostel

Captain Sesenieli Bogi    Court & Prison Officer/Chaplain, Suva Court and Prison

Captain Vilikesa Bogi    Prison Officer/Chaplain, Suva Court and Prison

Lieutenant Karalaini Rabuli    Corps Officers, Taveuni Corps
Lieutenant Sekaia Rabuli                

Captain Litiana Lewetuitovo    Chaplains, Community Services Western Region
Captain Tevita Lewetuitovo

Captain Epironi Toloi    Team Leader, Fiji Alcohol & Drug Awareness Service

Captain Sera Toloi    Assistant Leader, Fiji Alcohol & Drug Awareness Service

 

TONGA REGION

Captain Malia Siufanga    Regional Community Ministries Officer (Additional Appointment)

Captain ‘Asena Sifa    Corps Officer, Fua’amotu Corps

Captain ‘Ana Vaea    Corps Planting Officers, Kolovai Corps Plant
Captain Frederick Vaea

Lieutenant Toa Ulamoleka    Corps Officer, Talasiu Corps

Captain ‘Akesa Mosa’ati    Corps Planting Officers, Vava’u Corps Plant
Captain Petuliki Mosa’ati

 

ADDICTIONS, SUPPORTIVE ACCOMMODATION AND REINTEGRATION SERVICES

Lieutenant Fiona Stuart    Chaplains & Coordinators, Recovery Church,
Lieutenant Rance Stuart    Addiction Services Auckland

Captain Robert van Abs    Director, Addiction Services Taranaki

Captain Phillipa van Abs    Mission Director, Addiction Services Taranaki

Major Nicola Rogers     Mission Director, Addiction Services Christchurch

Captain Ralph Hargest    Chaplain, Addiction Services Dunedin

 

EDUCATION & EMPLOYMENT

Lieutenant Charmaine Travis    Chaplain, U Build 4 The Rebuild Project, Aranui, Christchurch

Captain Ralph Hargest    Chaplain, Dunedin Centre

 

APPOINTMENTS IN RETIREMENT
 
Major Colleen Marshall     Assistant Officer, Levin Corps

 

OFFICERS CONCLUDING APPOINTMENTS IN RETIREMENT

Major Raymond Gordon
Major Alison Millar
Major William Millar
Major Gaynor Stone
Major Bruce Vyle
Captain Linda Chan
Lieutenant Siosiua Palu

 

OFFICERS AWAITING OVERSEAS APPOINTMENT

Captain Andrew Moffatt
Captain Rochelle Moffatt

We pray that God will bless and prepare these comrades for their new avenues of service.

 

Willis Howell
Colonel
CHIEF SECRETARY

> Download the 2016 Annual General Change Bulletin (PDF, 291KB)

 

Read the Commissioning of Cadets 2016 announcement